Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Smazat - po kontrole obsahu zákazníkem > Úvodní stránka

Obec Cep

Obec Cep se nachází jižním směrem 12 km od Třeboně v území chráněné krajinné oblasti CHKO Třeboňsko.

Cep - historie a současnost

První zmínka o obci je cca 600 let stará – je z roku 1404 (Lauretius de Czepow – Vavřinec z Cepu).Ves byla stavěna na místě, které je ze severu obklopené močály a rašeliništi, na východě lesy a řekou Lužnicí, na jihu pak opět rozsáhlými a hustými lesy, táhnoucími se až k Novohradským horám. Název Cep pochází pravděpodobně od slova "cíp", které připomíná právě místo, kde vznikla.

Roku 1482 patřil Cep k panství Bystřickému. Tehdy daroval Kunrát Krajíř z Krajku blata u Cepu třeboňskému klášteru a r. 1508 výměnou  přenechal Petrovi z Rožmberka vesnici Cep a ta od té doby patřila k panství Třeboňskému.,

Velmi pozitivním urbanistickým prvkem obce je vodní plocha návesního rybníka s poloostrůvkem na návsi a vzrostlými stromy. Hlavní cennou architektonickou dominantou obce je právě na návsi stojící kaple Sv. Jana Křtitele z r. 1869 - 1871.

Okolí Cepu

Obec je stavěná v podobě podkovy (tzn. ves obranná) a je ze tří stran obklopena lesy s hojností borůvek a hub. V okolí je soustava rybníků a rybník vhodný ke koupání (Podřezaný) je vzdálen 2 km s bohatou zástavou rekreačních objektů.

V katastrálním území obce se též nachází pískovny Cep I a Cep II, které jsou též v poslední době v letních měsících hojně navštěvovány. Krajina kolem obce je protkána cykloturistickými stezkami a je též vhodná pro pěší turistiku

Vznik: před r. 1404
Rozloha: 3550 ha

Obec Cep

Cep čp. 66
379 01  Třeboň

Tel: 384 781 587
E-mail: ou.cep@seznam.cz

www.obeccep.cz